تصویر

مزيت هاي بيمارستان دوستدار كودك براي زايمان

برای زایمان بیمارستان دوستدار کودک را انتخاب کنید در این بیمارستان ها اقدامات ساده و مهمی به شرح ذیل انجام می شود تا مادران شیردهی موفقی داشته باشد پس لازم است شما مادر گرامی با کارکنان بهداشتی درمانی همکاری کنید.

در دوران بارداری که برای مراقبت های بهداشتی دوره ای مراجعه می کنید اطلاعاتی در مورد شیر مادر از کارکنان بهداشتی کسب نموده در کلاس های آموزشی شرکت کنید و برای شیردهی عزمتان را جذب کنید و آماده شوید.

در این بیمارستان ها تا حد امکان از انجام سزارین، تجویز مسکن و آرامبخش اجتناب می کنند مگر اینکه از لحاظ پزشکی ضرورت داشته باشد پس از خودتان داوطلب سزارین نباشید.

تماس پوست با پوست را بلافاصله بعد از زایمان بین مادر و نوزاد فراهم می کنند خودتان نیز همکاری کرده و تقاضای این تماس را داشته باشید چون این تماس موجب گرم نگه داشتن نوزاد و شروع زودرس تغذیه با شیر مادر می شود تغذیه از پستان را ظرف ساعت اول تولد شروع کنید.

نوزاد را در تمام شبانه روز در کنار شما قرار می دهند که بتواند به راحتی و با اطمینان و امنیت از پستان تغذیه کند.

تغذیه انحصاری با شیر مادر را تشویق می‌کنند یعنی از دادن هر نوع ماده غذایی مثل آب، آب قند و شیر کمکی به شیرخوار خودداری می کنند مگر اینکه ضرورت پزشکی داشته باشد این تغذیه انحصاری را تا پایان شش ماهگی باید ادامه دهید.

برای نوزادانی که به دلایلی امکان تغذیه مستقیم از پستان را ندارند شیر دوشیده شده مادر را بر حسب وضعیت مکیدن و بلعیدن او یا با لوله معدی یا با سرنگ قاشق و فنجان به شیرخوار میدهند از شیشه و پستانک استفاده نمی کند.

به شما توصیه می‌کنند که به علائم زودرس گرسنگی شیرخوار به موقع توجه داشته باشید و او را بر اساس میل و تقاضای نوزاد به طور مکرر بر حسب ساعت، تغذیه کنید تا تولید شیر تان زیاد شود.

معمولاً ظرف یک ساعت پس از زایمان اولین شیردهی انجام می شود تا اولین غذای نوزاد آغوز باشد در مادرانی که سزارین شده اما هوشیارند نیز همین اقدامات صورت میگیرد اما اگر مادر با بیهوشی عمومی سزارین شده باشد بلافاصله بعد از به هوش آمدن مادر این تماس برقرار می شود و شیردهی می تواند شروع کند.

اهميت تغذيه با شير مادر

تغذیه با شیر مادر به عنوان بهترین غذای شیرخواران نیازهای تغذیه آنان را تامین نموده و بهترین الگوی رشد و تکامل مطلوب کودکان را فراهم می کند.

شیردهی برای مادران نیز مزایای فراوانی دارد از جمله پیشگیری از کم خونی سرطان پستان شکستگی گردن استخوان ران در سنین کهولت و تاخیر در شروع قاعدگی و بارداری مجدد پس از زایمان از مزایای شیردهی برای مادران است و نیز وزن اضافی دوران بارداری را زودتر از دست میدهد.

ترکیب شیر مادر همراه با رشد شیرخوار در طول هر وعده تغذیه شیرخوار بین دفعات مختلف شیردهی ونیز در طول روز تغییر میکند در روزهای اول پس از زایمان پستان ها آغوز تولید می کنند که زرد رنگ غلیظ و مملو از مواد ایمنی بخش است و برای حفاظت نوزاد در برابر عفونت ها حیاتی است.

پس از آغوز شیر انتقالی از ۷ الی ۱۰ روز پس از تولید تا دو هفتگی و سپس شیر رسیده ترشح می شود در شیر رسیده پروتئین کمتر اما ویتامین های محلول در آب لاکتوز و چربی بیشتری وجود دارد که مطابق نیاز شیرخوار است مکیدن های مکرر شیرخوار مقدار شیر مادر را افزایش میدهد

بعلاوه در شروع هر وعده شیردهی چربی شیر مادر کمتر است سپس میزان آن ترجیحاً بیشتر میشود شیر پیشین شیری است که در ابتدای هر وعده شیردهی از پستان ها خارج میشود رقیق تر بوده و آب مورد نیاز شیرخوار را تعمیر می کند و حاوی مقادیر فراوان پروتئین لاکتوز و سایر مواد مغذی اشتها آور است شیر پسین شعر در انتهای هر وعده شیردهی از پستان ها خارج میشود سرشار از چربی بوده و انرژی مورد نیاز شیرخوار را تامین میکند به همین دلیل تغذیه با شیر مادر را در هر وعده نباید به سرعت خاتمه داد و شیرخوار را از پستان جدا کرد بلکه باید اجازه داد تغذیه با شیر مادر تا زمانی که کودک میخواهد ادامه یابد تا شیر چرب انتهایی را دریافت کنم و سپس به پستان دیگر گذاشته شود.

شیری که از پستان ها در دو سه روزه اول پس از زایمان تولید می کنند آغوز یا ماک یا کلستروم نامیده می شود که غلیظ و زرد رنگ و یا به رنگ روشن و سرشار از مواد معدنی ایمنی بخش است و نوزاد را در برابر عفونت ها محافظت می کند تا حدی که آنرا اولین واکسن نوزاد می نامند

گرچه حجم آغوز محدود است و در هر نوبت شیر دهی ممکن است حتی بیش از یک یا دو قاشق مرباخوری در هر پست آن نباشد اما نیاز نوزاد هم در همین حد است جریان شیر از روز سوم تا پنجم بعد از زایمان برقرار می شود

مضرات استفاده از پستانك

رایج ترین و بدترین راه آرام کردن شیرخوار دادن پستانک به اوست مکیدن از نیازها و غرایز طبیعی کودک است شیرخوار این نیاز خود را با مکیدن پستان مادر ارضا میکند و اگر انگشتان دستش را به کرد خیلی بهتر از وابسته شدن به پستانک است.

 

چرا تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله بعد از زایمان تاکید می شود؟

چون نوزاد را گرم می کند و درجه حرارت بدنش سقوط نمی‌کند.

سبب آرامش مادر و نوزاد می‌شود.

پیوند عاطفی مادر و کودک را تسریع و تسهیل می‌کند و اثرات مفید آن بر تکامل شخصیت و تعادل روانی در سالهای بعدی زندگی باقی می ماند.

به شروع تغذیه از پستان و برقراری جریان شیر کمک می کند.

تنفس و ضربان قلب نوزاد را منظم می‌کند.

به خاطر آشنایی نوزاد با میکروب های بدن مادر، دفاع بدن او بهتر می شود.

گریه نوزاد کمتر و استرس و صرف انرژی کاهش می‌یابد.

به نوزاد اجازه می دهد پستان را پیدا کند و آن را بگیرد و خودش شروع به تغذیه نماید.

 

چرا قبل از شروع شیر مادر نباید مواد دیگری به نوزاد داده شود

برخی مادران یا مادربزرگ ها قبل از شروع تغذیه نوزاد با آغوز موادی مثل شیر خشک، ترنجبین، آب قند، کره یا نوشیدنی های دیگر به نوزاد می‌دهند.

تغذیه با این مواد خطرناک است چون جانشین تغذیه نوزاد با آغوز به عنوان اولین تغذیه او می‌شود.

احتمال ابتلا کودک را به عفونت هایی نظیر اسهال، سپتی سمی و مننژیت و احتمال بروز حساسیت و اگزما را افزایش میدهد

با مکیدن نوزاد تداخل پیدا می کند باعث ارضا احساس گرسنگی و تمایل کمتر نوزاد به مکیدن پستان مادر می شود.

 

اگر شیر مصنوعی یا هر مایع دیگری را به وسیله بطری و سر شیشه به نوزاد بدهند به دلیل متفاوت بودن نحوه مکیدن پستان با بطری هنگام گرفتن پستان دچار سردرگمی و در مکیدن و گرفتن پستان خواهد شد.

با کم شدن مدت مکیدن پستان، تولید شیر کمتر شده و دیرتر نیز جریان می یابد

اگر کودکی حتی یکی دو بار با موادی غیر از شیر مادر تغذیه شود مادر با مشکلات بیشتری نظیر احتقان پستان ها روبرو می‌شود و احتمال قطع تغذیه با شیر مادر در این کودکان نسبت به شیرخوارانی که به طور انحصاری با شیر مادر تغذیه می‌شوند بیشتر است.