مرکز تصویربرداری پزشکی
مرکز تصویربرداری پزشکی بيمارستان سينا، وابسته به شركت ماوراي درمان پس از یک سال مطالعه و تلاش برای انتخاب پیشرفته ترین تجهیزات و فراهم کردن بهترین شرایط، در اردیبهشت 1396 افتتاح گردید.
این مرکز با هدف خدمت رسانی به شهروندان، بویژه ساکنان مناطق مرکزی كشور تأسیس شده و می کوشد خدماتی مطلوب را به مراجعان عرضه کند.
در راه اندازی و آغاز به کار این مرکز، تلاش شده تا در کوتاه ترین زمان، با کیفیت بالایی به مردم عزیز خدمت رسانی و با لحاظ کیفیت پزشکی و نظم و سرعت عمل در ارائه نتیجه عکس برداری به بیماران و همچنین پزشکان محترم، سرویس دهی صورت گیرد.
طی این مدت، با عنایات و الطاف پروردگار متعال سعی شده که ضعف ها و کاستی ها رفع شود و رضایت بیماران محترم جلب گردد.
نگاهی به خدمات بخش ها
در حال حاضر این مرکز با بهره گیری از جدیدترین دستگاه های موجود، از مجهزترین مراکز تصویربرداری در ایران است که در چهار بخش فعالیت می کند:
1. بخش ام آر ای 5/1 تسلا2. بخش سی تی اسکن مولتی اسلایس
3. بخش رادیولوژی دیجیتال 4. بخش سونوگرافی داپلر دیجیتال رنگی
1. بخش ام آر ای 5/1 تسلا
بخش ام آر ای مرکز تصویربرداری بیمارستان سینا مجهز به دستگاه فوق مدرن زیمنس 1.5 تسلا با گرادیان کوانتوم است. این بخش ىرسال 96راه اندازی گردیده و بیماران را پذیرش می کند. برخی از توانایی های این دستگاه به این شرح است:
ـ تصویربرداری با کیفیت بالا از تمام نسوج بدن (با مقاطع کمتر از یک میلی متر).
ـ ام آر ای آنژیوگرافی از تمام عروق (کرونر و...).
ـ انجام تصویربرداری از مغز، ستون فقرات، اندام ها، شکم، لگن، توراکس و مفاصل.
ـ توانایی کنترل حرکات قلبی، تنفسی همزمان با تهیه تصاویر دینامیک.
-MRI أندورکتال جهت بررسی پروستات
2. بخش سی تی اسکن مولتی اسلایس
این بخش مجهز به دستگاه سی تی اسکن مولتی اسلایس زیمنس با بهره گیری از فن آوری جدید و امکانات زیر است:
ـ انجام همه تصویربرداری های عمومی تحت سی تی اسکن به صورت عادی، اسپیرال و مولتی اسلایس.
ـ انجام سی تی آنژیوگرافی های عروق کلیه، آئورت و عروق کاروتید و مغز.
ـ انجام سی تی اسکن سه بعدی از تمام قسمت های بدن.
ـ سی تی اسکن ایمپلنت دندان.
3 و 4. بخش رادیولوژی و سونوگرافی دیجیتال داپلر رنگی
این بخش مجهز به یک دستگاه رادیولوژی با قابلیت عکس برداری عمومی و یک دستگاه سونوگرافی داپلر دیجیتال از این امکانات برخوردار است:
ـ انجام سونوگرافی های شکم، مفاصل، نسوج نرم، تیروئید، مغز، نوزادان و... .
ـ بررسی جریان خون عروق (شرایین و وریدها) و موارد غیرطبیعی عروقی.
ـ سونوگرافی کامل از جنین و رحم و ارائه فیلم جنین برای والدین به صورت سی دی.
سرعت ارائه گزارش بیماران
سعي در آن است حداکثر ظرف 48 ساعت، گزارش بیماران آماده و ارائه شود. به زودی تمامی گزارش های بیماران تا یک روز پس از انجام تصویربرداری ارائه خواهد شد.
افزایش اوقات کاری
هم اکنون مرکز در تمام ایام هفته براي بيماران سرپایی، به غیر از ایام تعطیل، فعال است که در اینده نزدیک، ایام تعطیل نیز به برنامه کاری اضافه می شود.
گستره قرارداد با شرکت های بیمه
در دوره آماده سازی این مرکز،قرار است با تمام شرکت های بیمه اصلی و بسیاری از شرکت های بیمه تکمیلی قرارداد بسته شده و در همین راستا، کلیه هماهنگی های لازم برای تکمیل قراردادهای این مرکز با سایر بیمه های تکمیلی موجود در کشور صورت می پذیرد.
برنامه ها و خدمات ویژه
ـ ارائه کلّیه داروهای لازم برای تزریقات بیماران در داروخانه مرکزی بیمارستان.
ـ آرشیو تصاویر بیماران جهت مراجعات بعدی و انجام پژوهش.
ـ ارائه سی دی تصاویر بیماران به منظور بررسی های دقیق تر.
این مرکز همواره خود را در برابر همکاران محترم پزشک و نیز بیماران، پاسخ گو می داند و آمادگی دارد تا درباره همه موضوعات مرتبط با خدمات مرکز تصویربرداری، بویژه موارد زیر، خدمت رسانی کند:
ـ ارائه برنامه دقیق کاری مرکز به پزشکان و مراکز درمانی.
ـ انجام هر گونه هماهنگی برای ارسال بیمار و وقت دهی به مراکز درمانی.
ـ تصویربرداری ویژه پزشکان محترم (ارائه سی دی تصاویر بیماران با امکان بازسازی و مشاهده در سامانه خانگی).
ـ ارائه بروشورهای راهنما، کارت ویزیت و نقشه دسترسی مرکز.
ـ دریافت هرگونه انتقاد و پیشنهاد پزشکان، مراکز درمانی و بیمارستان ها.
مدیر پذیرش این مرکز با شماره تلفن در ساعات اداری و با شماره تلفن در اوقات دیگر، آماده پاسخ گویی است.
نشانی بيمارستان سيناي اراك بخش تصویربرداری پزشکی
اراک – انتهای خیابان هپکو جنب ورزشگاه
دستگاه MRI مورد استفاده در تصویربرداری عرفان با قدرت ۵/۱ تسلا، قابلیت انجام کلیه تصویربرداری‌های ساده و اختصاصی از تمام نقاط بدن شامل مغز، ستون مهره‌ها، شکم، لگن، مفاصل، اندام‌ها و نیز MR آنژیوگرافی، MR آرتروگرافی، MR یوروگرافی، MRI اندورکتال جهت بررسی دقیق پروستات و توده‌های لگن، MRI ماموگرافی جهت بررسی دقیق بیماری‌های پستان و Whole Body MRI جهت بررسی متاستاز و تشخیص مرحله آن‌ را دارد
از ویژگی های منحصر به فرد تصویربرداری بیمارستان سینا وجود دستگاه های تصویربرداری نوین با امکانات پیشرفته می باشد. همچنین این مرکز از جمله مراکزی است که کلیه پروتکل های تصویربرداری را به طور کامل انجام می دهد، در حالی که در سایر مراکز، به دلیل صرفه¬ جویی در وقت و هزینه، بخشی از پروتکل اجرا نمی ¬شود.
بخش تصویربرداری بیمارستان سینا بهترین و پیشرفته ترین تجهیزات تصویربرداری را جهت همکاری با پزشکان بالینی محترم در تشخیص بیماری ها، فراهم نموده است. این مرکز، با ارائه خدمات جامع و دقیق به صورت شبانه روزی و در زمینه تصویربرداری پزشکی در بخش های رادیولوژی، MRI، CT Scan، سونوگرافی و ماموگرافی در صدد جلب رضایت بیماران محترم می باشد.

1 مغز: M.R.I در بررسی مغز و نخاع و چشم ، گوش و بسیاری از دیگر اعضاء موجود در ناحیه سر و گردن به کار می رود . باید یادآور گردید که نخستین بار از این روش در برررسی مغز و نخاع استفاده شد و M.R.I به میزان زیادی به یاری متخصصین و جراحان مغز و اعصاب آمد . از این روش در تشخیص پارگی و جابجایی دیسک های بین مهره های ستون فقرات ، صدمات و تومورهای نخاع ، تومورهای مغز ، خونریزی ها و به خصوص سکته های مغزی استفاده می شود . در برخی موارد خاص که تشخیص آن برعهده پزشک معالج شماست ، ممکن است نیاز به استفاده از ماده گادولینیوم جهت تصویربرداری در روش M.R.I باشد.
در این نوع تصویربرداری، تصاویر کاملا تفکیک شده ای از بخش های مختلف مغز گرفته می شود. وضعیت بیماران مبتلا به سردرد حمله ای و ناگهانی؛ ضعف و دوبینی، با MRI مغز قابل بررسی است. MRI مغز برای تکمیل تصویربرداری به وسیله سی تی اسکن و در مواردی نامشخص بودن تصاویر دریافتی به وسیله سی تی اسکن نیز استفاده می شود.
2- MRI ستون مهره ها: معمولا برای بررسی بیرون زدگی یا تورم غیرعادی دیسک، تنگ شدن و ناراحتی کانال میانی ستون مهره ها کاربرد دارد. علاوه بر این، این نوع تصویربرداری بهترین شیوه برای بررسی وضعیت آسیب ها و مشکلات عودکننده (بازگشت کننده) ستون مهره ها در بیمارانی است که مورد عمل جراحی ستون مهره ها قرار گرفته اند.
MRI-3 استخوان و مفصل ها: در این نوع تصویربرداری، وضعیت تمام استخوان ها و مفصل ها، حتی بافت های نرم به ویژه بخش های متصل به آن ها قابل بررسی است. وضعیت تاندون ها، رباط ها، عضلات، غضروف ها و آسیب های احتمالی استخوان ها نیز با این تصویربرداری مورد بررسی قرار گیرد.
MRI-4 حفره شکم:معمولا زمانی که استفاده از سی تی اسکن و اولتراسون پاسخ گوی نیاز پزشک برای تشخیص بیماری نباشد، از MRI حفره شکم برای بررسی دقیق وضعیت اندام های درونی حفره شکم استفاده می کنند. شاخص ترین کاربرد MRI حفره شکم، بررسی وضعیت کبد، غدد فوق کلیه و پانکراس است.
MRI- 5ویژه دستگاه گردش خون:MRA ، MRI ویژه دستگاه گردش خون و بررسی وضعیت قلب و رگ هاست. رگ های مرتبط با گردن (کاروتید) و مغز نیز با این نوع MRI بررسی می شوند. برای بررسی وضعیت رگ های محوطه شکم، به ویژه رگ های مرتبط به کلیه ها نیز از MRA استفاده می کنند. سام.آر.آی تصویربرداری به شیوه تشدید مغناطیسی با MRI ، شیوه دیگری برای تصویربرداری از اندام ها و بافت های درونی بدن با کمک امواج مغناطیسی و امواج رادیویی است.
کانسر پروستات دومین کانسر درمردان درجهان است. اولین تست ها برای تشخیص این کانسر و مرحله بندی آن شامل معاینه رکتال (DRE)، اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) ، سونوگرافی ترانس رکتال (TRUS) و بیوپسی با استفاده از سونوگرافی ترانس رکتال است.
اخیراً پیشرفت های حاصل شده در زمینه MRI باعث پیشرفت در روشهای تشخیصی کانسر پروستات شده است. استفاده از MRاسپکتروسکپیک یا MRS با یک کویل اندورکتال یک روش خیلی دقیق در بررسی کانسر پروستات است.
ما در این مطالعه ضمن تطبیق و مقایسه یافته های MRS انجام شده قبل از اقدامات درمانی با نتایج بررسی پاتولوژی بر روی نمونه بدست آمده بعد از عمل جراحی رادیکال پروستاتکتومی، به بررسی توانایی MRS در تشخیص تهاجم خارج کپسولی کانسر پروستات پرداختیم.
روش اجرای طرح : در این مطالعه مقطعی80 بیمار مراجعه کننده به بیمارستان شریعتی درسالهای 1390 تا 1393 که به علت افزایش PSA سرم، برای آنها بیوپسی پروستات تحت هدایت سونوگرافی اندورکتال انجام شده بود و نتیجه گزارش پاتولوی بیوپسی آنها کانسر پروستات بود و در بررسی های تکمیلی کاندید درمان قطعی جراحی رادیکال پروستاتکتومی بودند، وارد مطالعه شدند. قبل از انجام جراحی رادیکال پروستاتکتومی برای این بیماران MRS اندورکتال انجام شد. سن، PSA، گلیسون اسکور و تهاجم پری نورال در بیوپسی قبل از جراحی و وزن نمونه پروستات، گلیسون اسکور و مرحله بندی (Staging) پاتولوژیک تومور پس از جراحی رادیکال پروستاتکتومی ثبت شد و با یافته های MRS مقایسه شد و به این ترتیب حساسیت و ویژگی MRS در تشخیص تهاجم خارج کپسولی کانسر پروستات یا بعبارت دیگر توانایی MRS در تشخیص کانسر پیشرفته موضعی پروستات مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها : حساسیت MRS در این مطالعه 42.4% و ویژگی آن 93.6% بود. همچنین ارزش پیشگویی کننده مثبت 82.3% و ارزش پیشگویی کننده منفی هم 69.8% محاسبه شد. یافته های MRS ، درصد core های مثبت و گلیسون اسکور آدنوکارسینوم پروستات در بیوپسی، در میان همه فاکتورهای پیشگویی کننده، ارزش بیشتری برای تشخیص کانسر پروستات لوکال پیشرفته داشتند.
نتیجه گیری : MRS ممکنست که بعنوان یک روش کمکی در تشخیص کانسر پروستات لوکال پیشرفته درنظر گرفته شود که ویژگی بالا و حساسیت متوسط دارد. ترکیب این روش با روشهای دیگر تشخیصی به جراح و بیمار کمک می کند که یک روش درمانی مناسب را انتخاب کنند.
جدیدترین کاربرد های تشخیصی MRI
در سال های اخیر استفاده ازMRI در زمینه های گوناگون پزشکی از تشخیص سرطان تا کشف زود هنگام بیماری MS به نحو چشم گیری گسترش یافته است. در ادامه به یکی از جدیدترین کاربردهای MRI اشاره می کنیم.
تشخیص و درمان سرطان پروستات
محققان مرکز جامع سرطان در دانشگاه میشیگان آمریکا، مطالعاتی را بر روی موش ها انجام دادند و طی آن موفق به ابداع روشی جدید به نام Functional Diffusion Map شدند. در این روش از MRI و نرم افزار مخصوصی استفاده می شود که هر گونه حرکت یا گسترش مایع درونی سلول های سرطانی را ردیابی می کند. به گفته یکی از محققان، روش FDM به عنوان یک بیومارکر زود هنگام عمل می کند و می تواند نشانگر میزان پاسخ تومور به درمان باشد که همین امر از اتلاف وقت نیز جلوگیری می کند. همچنین بر اساس مطالعه پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، می توان از روش های MRI و MRS به عنوان روشی کمکی در جراحی لاپاروسکوپی در خارج کردن غده پروستات استفاده کرد. جراحی لاپاروسکوپی در آوردن غده پروستات که موسوم به RALRP است، روشی رایج و رو به گسترش است که بر خلاف روش های قبلی که به صورت جراحی باز انجام می شد، به پزشک امکان لمس غده پروستات و ناحیه سرطانی را نمی دهد. با استفاده ازMRI می توان اطلاعات مفیدی را از جمله محل دقیق سرطان بر روی کیسه پروستات و بافت های عصبی عروقی و میزان گسترش سرطان در بدن در اختیار جراح قرار داد که قبل و در حین عمل جراحی کمک فراوانی خواهد کرد. بر اساس تحقیقی که در دانشگاه سانفرانسیسکو صورت گرفته است، با توجه به گسترش سرطان به بیرون از کپسول غده پروستات، می توان بازگشت مجدد سرطان را پیش بینی کرد. در این تحقیق که متشکل از ۷۴ بیمار مبتلا به سرطان پروستات بود، همه بیماران پیش از شروع درمان تحت تصویربرداری MRI اندورکتال قرار گرفتند. پس از گذشت حدود ۴۲ ماه، در ۴ بیمار عود مجدد سرطان مشاهده شد که تصاویر MRI همه آن ها قبل از شروع درمان، نشانگر گسترش سرطان به بیرون از کپسول غده پروستات بود.
Functional Magnetic Resonance Imaging ) MRI)
تکنیک جدید، MRI در واقع نمایان کردن ساختارهایی است که در عملکردهای خاص مغز نقش دارند. تصاویر به دست آمده از این تکنیک، رزولوشن بالایی داشته و فعالیت های مغزی را با روش های غیر تهاجمی از طریق ثبت سیگنال های وابسته به سطح اکسیژن خون فراهم می کند و توانایی نمایش مستقیم عملکرد مغزی، برداشت و درک ما را از روند فعالیت های مغزی و وضعیت عصبی افزایش می دهد. MRI بر پایه افزایش جریان خون عروق لوکال ( محل هایی که فعالیت های عصبی مغز را سازماندهی می کنند ) عمل می کند. از آنجا که فعالیت های عصبی در ترسیم صحیح ساختار و عملکرد مغزی بسیار مهم است، یکی از مهم ترین قابلیت های MRI ، نقشه برداری عصبی است. نیاز به نقشه های مجزای مغزی هنگامی اهمیت خود را نشان می دهد که حضور یک تومور مغزی، محل مورد انتظار فعالیتی را تغییر دهد یا در یک ناحیه با فعالیت نامعلوم قرار گیرد. به دنبال به تصویر کشیدن سه بعدی مغز ، MRI می تواند وقایع هماهنگ و همزمان مغز را مجزا کند. نمایش چند سطری فعالیت های مغز می تواند شامل عملکردهای ادراکی و کارهای شناختی همزمان باشد که از طریق تحریک بینایی و شنوایی حاصل شده است. برای انجامMRI ، از روش های گوناگونی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از :
پردازش تصویر و جداسازی بافت ها
مزیت MRI نسبت به سایر روش های تصویربرداری تشخیصی ، قابلیت تفکیک فضایی بالا و تشخیص بسیار خوب بافت های نرم است. عمل جداسازی یا بخش بندی تصاویر، تقسیم یک تصویر چند بعدی به گروهی از پیکسل های مرتبط است که یک مرحله ضروری در بعضی از کاربردهای پیشرفته تصویر برداری است.
سی تی اسکن:
1-سه بعدی
عبارت تصویربرداری سه بعدی در واقع تمام مراحلی است که به منظور فراهم نمودن تصویر چند بعدی است تا امکانات رؤیت، تشخیص و آنالیز اطلاعات افزایش یابدCT مولتی دتکتور پیشرفت چشمگیری در تصویربرداری سه بعدی ایجاد نموده است که این مهم خود، از طریق ادغام فاکتورهایی نظیر تصویربرداری ایزوتروپیکisotropic imaging می‌باشد.
2-سی تی آندوسکوپی
روش مهمی در ارزیابی داخلی Endo luminal ساختارهایی نظیر راههای هوایی و روده و ... می‌باشد.
از طریق سیستم‌های با رزولوشن بالا و تصویر برداری دو بعدی که خود راه حصول تصویربرداری سه بعدی می‌باشد، اندوسکوپی انجام می‌شود که سیستم‌های سه بعدی ضرورتاً امکان تهیه تصاویر مفید را فراهم می‌آورد. برونکوسکوپی کامپیوتری، راههای هوایی را با نماهای نزدیک اندولومینال ، به تصویر در می‌آورد. این روش به مقدار جزئی تهاجمی است و می‌تواند به خوبی توسط بیمار تحمل گردد. همچنین مراحل کار، بی‌خطر و مطمئن می‌باشد تا سطح اندولومینال درخت نای و نایژه‌ایtracheobronchial مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین کولونوسکوپی کامپیوتری نیز کاربرد دیگری از سیستم می‌باشد که با فراهم نمودن تصاویرسه بعدی از تمام کولون، سرعت و سهولت تشخیص موقعیت و ارزیابی پولیپ‌ها حاصل می‌گردد. در واقع، کولونوگرافی واقعی به عنوان یک سیستم کنترل‌گر و نمایان‌کننده Screening tool برای نشان دادن پولیپ‌ها و سرطان‌ها مربوط به کولون می‌باشد.
3- سی اسکوپی از گوش داخلی
امکان دیدن ساختارهای ظریف و پیچیدة گوش داخلی را با استفاده از تصویربرداری سه بعدی فراهم می‌نماید. نمایش سه بعدی تصاویر با رزولوشن و وضوح بالا از نواحی انتخاب‌شده‌ای مثل کانالهای نیمه حلقوی، دهلیز، حلزون گوش، کانال شنوایی داخلی، قسمتهای ماستوئید مربوط به کانال صورت را نشان می‌دهد.
4-پرفیوژن سی تی اسکن مغز
پرفیوژن سی‌تی از مغز روش سریع و آسان بررسی اختلالات در بیماران مبتلا بهStroke سکته به شکل حاد می‌باشد. یک نقشه تصویری سه رنگه با نتایج کمی، مربوط cerebral blood volume(CBV) به معنای زمان عبورregional Transit time (MRTT)و جریان خونی (regional cerebral blood flow)(RCBF) می‌باشد که وقتی نمایش داده می‌شود سکته بسیار سریعتر و زودتر از سیستم ساده سی‌تی، تشخیص داده می‌شود.
فواید پرفیوژن سی تی مغز
• روش سریع و مطمئن شناسایی سکته
• انتخاب بهتر بیمار از جهت ترومبولیتیکTrombolytic Therapy
• شناسایی منشاء ایسکمی
• تعیین نتیجه نهایی سکته همانند سایز نهایی و خطر خونریزی.
5-سی تی آژیوگرافی
سیستم تصویربرداری مولتی‌اسلایس، عملکرد سی‌تی‌آنژیوگرافی را بهبود بخشیده است که به طور کلی پروتکلهای عروقی به علت سرعت بالایMSCT بهبودی و پیشرفت فراوان پیدا کرده است. نتیجتاً مقدار ماده کنتراست‌زا در تصویربرداری به منظور بررسی بیماریهای آئورت توراسیک و تشخیص آمبولی در شریان و سیستم پولموناری به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.